Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?
Dzieci uwielbiają spędzać czas z komputerem, tabletem, smartfonem. Posiadają naturalną chęć poznania zasad działania tych urządzeń i ich twórczego wykorzystania, jednak pozostawione same sobie, nie są w stanie tego osiągnąć. Skupiają się więc na tym, co łatwe i co robią inni: na grach i serwisach społecznościowych.

W szkole szansę na naukę programowania mają tylko nieliczni, najczęściej dopiero w klasie maturalnej, przy przygotowaniu do matury z informatyki. Zadania maturalne, wymagające napisania programu, są dla uczniów najtrudniejsze i większość rezygnuje z ich wykonania, mimo, iż bez nich trudno o dobry wynik. Tymczasem naukę programowania mogą zaczynać już małe dzieci. Powstały środowiska programistyczne, które uczą programować poprzez zabawę. Jednym z nich jest Scratch, zaprojektowany przez Mitchela Resnicka.

Scratch umożliwia łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier czy muzyki. Z drugiej strony zajęcia ze Scratch’a mają również studenci kierunków informatycznych wyższych uczelni. Mitchel Resnick twierdzi, że kiedy ludzie uczą się kodować w Scratch, uczą się także sposobów rozwiązywania problemów, tworzenia projektów i przekazywania pomysłów.

Innym środowiskiem, zyskującym ogromną popularność jest Unity 3D. Unity to zintegrowane środowisko, służące do tworzenia trójwymiarowych oraz dwuwymiarowych gier komputerowych, wizualizacji oraz animacji. Zapotrzebowanie na specjalistów od Unity rośnie lawinowo i choć poznanie zaawansowanych możliwości nie jest łatwe, to podstawy są w stanie opanować nawet uczniowie szkół podstawowych, zyskując przy tym dodatkowo wiedzę z różnych dziedzin: informatyki, matematyki, fizyki, języka angielskiego.

Może warto spróbować i przenieść się o poziom w górę!

Zapraszamy na Kurs programowania dla dzieci i młodzieży organizowany przez Akademię Programowaina Level UP!

Trenerzy Akademii:

Renata Nagiewicz - informatyk, programista, twórca oprogramowania komputerowego.

Katarzyna Pazdej - informatyk, programista, specjalista w zakresie baz danych i rozwiązań e-commerce.